Terveztem egy bejegyzést a kerülendő, káros összetevőkről, de rájöttem, hogy abból sajnos könyvet kéne írnom, ha a teljességre törekednék. Így aztán ezt a témát több külön bejegyzésben fogom érinteni, a teljesség igénye nélkül. Mivel nagyszerű cikkeket lehet találni a témában általánosságban, ezért én inkább konkrét termékek tükrében mutatok be nektek néhány ellenséget, amivel a bőrötöket támadják.
Joggal hihetnénk, hogy ha az ember egy magyar átlagfizetést költ az arckrémére, akkor csak a lenyűgöző eredménnyel kell számolnia, káros hatásokkal nem. De vajon tényleg védve lennénk ha ennyit áldoznánk/áldozhatnánk a bőrünk szépségére? Vagy a kozmetikában sem a magas ár a minőség garanciája? Megnéztük, mit tartalmaz egy igazán magasan pozícionált arckrém, részletezve a káros összetevőket. A tesztelt krém a Magyarországon kapható legdrágább hidratáló nappali arckrém, ami 265.000 forintba kerül 50 ml-es kiszerelésben!
Mivel én évek óta kizárólag natúrkozmetikumokat használok, arc-, test-, hajápolás és smink tekintetében is, rendkívül nagy erőfeszítést kívánt ez tőlem, de azt gondoltam, csak úgy tudok hiteles véleményt írni a krémről, ha ki is próbálom. De többé nem csinálok ilyet!
Sejtve, hogy mi mindent tartalmazhat, némileg viszolyogva kentem az arcomra, de azt sejtettem, hogy a kívánt hatás nem marad el, elvégre ez nyilván egy nagyon gondosan összerakott krém. A nagyja hamar beszívódott, de érezhetően képzett egy bevonatot az bőrömön. Ehhez gondolom hozzá lehet szokni, az enyhén olajos érzet és fénylés kicsit jobban zavart. Összességében viszont puha lett a bőröm, szépen feltöltötte a krém, nem is vártam mást. Tökéletesen tisztában vagyok vele, hogy a nem natúr arckrémek zöme rövidtávon nagyon jól teljesít. Na de…
3-4 óra elteltével a bőröm már ugyanolyan volt, mint használat előtt. Ez a kisebbik baj. A nagyobbik az, hogy újabb pár óra elteltével az arcom rendkívül szárazzá vált, érdessé vált. Látványra és tapintásra is olyan lett, mint egy finomabb körömreszelő felülete és úgy éreztem, hogy ha nem kenem be azonnal, minden bizonnyal hüllővé válok! 3:) Ez a szilikonok hatása: rövid távon látványosan szép eredményre képesek, viszont valójában 400%-kal öregítik a bőrt! Hosszútávon teljesen tönkreteszik a bőr szerkezetét, ezért tartós használat mellett egy idő után nem lesz az a csodakrém, vagy az a mennyiségű hidratáló, amivel helyre tudod hozni az okozott károkat. Nekem 3-4 napba telt, mire natúrkozmetikumokkal vissza tudtam állítani az eredeti állapotát a bőrömnek, ezalatt 12-szer vertem a fejem a falba két sírógörcs között, hogy hogy lehettem ilyen ostoba, hogy ezt a szutykot magamra kentem. És ez nem ennek a krémnek a sajátossága, ez a nem natúr arckrémek legtöbbjének a sajátossága!
Lássuk milyen összetevőket tartalmaz az általam kipróbált krém, amit az égvilágon senkinek nem ajánlok, semmilyen körülmények között! 3:) Előbb kend be az arcod – kérlek – használt étolajjal, mint valami ilyesmivel!
Egyfajta összegzésként már előre leírom: a termék 69 összetevőt tartalmaz, ebből 19 káros! 6 féle különböző szilikon van benne, a krém nagy részét ezek alkotják. A többi összetevő nagyjából fele szintén szintetikus, de a bőrre nézve semleges a hatása. Sok hatékony növényi összetevőt is tartalmaz a krém, bár ezeket sajnos csak elég kis mennyiségben és nagyon fontos megjegyeznem: a káros összetevők negatív hatásait nem képesek közömbösíteni!
Összetevők:
(Fontos tudni, hogy az összetevők mindig a krémben jelenlévő mennyiségük sorrendjében olvashatóak a cimkéken.)
Water, Cyclopentasiloxane, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Dimethicone, Sodium Hyaluronate, Cetearyl Alcohol, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Chrysanthemum Indicum Callus Culture Extract, TrisiloxaneDimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, Lactobacillus Ferment, Butylene Glycol, Cyclohexasiloxane, Ceteareth-20, Silica, Methyl Gluceth-20, Vitis Vinifera (Grape) Fruit Cell Extract, Malus Domestica Fruit Cell Culture Extract, Bambusa Vulgaris Stem/Leaf Extract, Croton Lechleri Resin Extract, Copper Heptapeptide-14 Panthotenate, Avena Sativa (Oat) Kernel Extract, Heptapeptide-15 Palmitate, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Dipotassium Glycyrrhizate, Disodium Acetyl Glucosamine Phosphate, Beta-Glucan, Lysolecithin, Lysophosphatidic Acid , Bisabolol, Portulaca Oleracea Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Foeniculum Vulgare (Fennel) Fruit Extract, Melissa Officinalis Leaf Extract, Viscum Album (Mistletoe) Leaf Extract, Hydrolyzed Pea Protein, Palmitoyl Hexapeptide-19, Squalane, Ceramide 3, Phytosterols, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Lecithin, Adenosine, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Palmitoyl Oligopeptide, Pisum Sativum (Pea) Extract, Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Peel Oil, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Tocopheryl Acetate, Bis-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG16/16 Dimethicone, Synthetic Fluorphlogopite, Polysorbate 60, Urea, Polysorbate 20, Glucosamine HCl, Sodium Phosphate, Dextran, Glyceryl Stearate, Allantoin, Xanthan Gum, Lactic Acid, Polyvinyl Alcohol, Alcohol, Dimethiconol, Sodium Chloride, Titanium Dioxide, Phenoxyethanol, Disodium EDTA
Cyclopentasiloxane: Folyékony állagú, könnyen kenhető szilikon.
Dimethicone: Sűrűbb állagú, szilikon alapú polimer. Korlátozottan ajánlott, mert rendszeres használata öregíti a bőrt. (!!!)
Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer: Szintetikus polimer, mely a CosIng hivatalos funkció besorolása szerint gél- és filmképző összetevő
TrisiloxaneDimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer: szilikon polimer
Butylene Glycol: szintetikus oldószer és tartósító
Cyclohexasiloxane: szilikon
Ceteareth-20: Cetearyl alkohol és ethylene oxide keverékéből készülő zsíralkoholok a ceteareth vegyületek. Az összetevő nevében a szám az ethylene oxide molekulák számára utal. Az összetevőt leginkább emollient és emulgeáló szerként valamint elegyítő, sürítő anyagként használják a kozmetikumokban. Némileg vitatott az, hogy az összetevő mennyire biztonságos. Az EWG magas kockázatú összetevőnek sorolja be, és a ceteareth vegyületek kerülését javasolja, mert azok – az EWG szerint – potenciális káros és karcinogén anyagok bőrbe szívódását segíthetik elő. A Cosmetic Ingredient Review (CIR) szerint azonban ezek az állítások nem valami megalapozottak, és szerintük az igazság az, hogy csupán sérült bőrön nem szabad használni a ceteareth vegyületeket, egészséges bőrön alkalmazva nem jelentenek problémát. (Remek! 3:))
Methyl Gluceth-20: szintetikus gélképző
Malus Domestica Fruit Cell Culture Extract: Ez az összetevő nem kártékonysága miatt került a listámba. Ez a svájci alma őssejtjének kivonata. A svájci alma egy ritka, elég savanyú és ízetlen, kihalófélben levő fajta, mely hosszú ideig képes elállni. A CosIng hivatalos funkció besorolása szerint bőrkondícionáló hatású összetevő. Bár az őssejt szó jól hangzik, és sokan automatikusan anti-aging tulajdonságokat asszociálnak hozzá, nem tudunk semmilyen tudományos alátámasztásról, hogy ez valóban működne. A TrughInAging cikke szerint ez alapvetően egy marketing összetevő, és a Beauty Brains kozmetikai vegyészei is remek cikket írtak arról, hogy az őssejt a kozmetikumokban miért nem működik és működhet. Tehát egy kihalófélben lévő gyümölcs, amit csak azért pusztítanak ki, hogy drágábban eladhassák a krémet!
Copper Heptapeptide-14 Panthotenate: biztonsági besorolás nem található. Vagyis nincs elegendő rendelkezésre álló adat. Ha leesne tőle az arcotok, érdemes jelezni a gyártónak, biztosan megköszönik. :/ Több ilyen összetvőt is tartalmaz a krém, melyek biztonsági besorolása nem ismert!
Lysophosphatidic Acid: lizofoszfatidsav vagyis LPA. Negatív hatásait számos tanulmány taglalja. Egyes kutatások szerin összefüggésbe hozható egyes szív- és tüdőbetegségekkel, valamint kismamák által alkalmazva növeli a vízfejűség kialakulásának kockázatát a magzatnál.
Adenosine: gátló neurotramszmitter. Hogy őszinte legyek, halvány fogalmam sincs, hogy miért tesznek ilyesmit egy krémbe. Alapvetően az alvási fázisok szabályozásában játszik szerepet a szervezetünkben, a szint óránkénti növelésével a szervezetet ébren tartja. A bőrre gyakorolt káros hatásairól nem áll rendelkezésemre információ, pusztán érthetetlen számomra a jelenléte!
Bis-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG16/16 Dimethicone: egy újabb szilikonféle, egyre hangzatosabb névvel
Polyvinyl Alcohol: Vízben oldódó mesterséges polimer, amit a kozmetikumokban felületi hártyaképző anyagként használnak. (Hát ezért is éreztem én azt a bevonatot a szilikonok mellett.)
Dimethiconol: szilikon, mi más?!
Phenoxyethanol: mesterséges tartósítószer. Káros tulajdonságai miatt kozmetikumokban 1%-ban maximalizálták az alkalmazását.
Azt gondolom, a megfelelő következtetéseket nem kell helyettetek levonnom.