Biopamut
Valamennyi cikkem a személyes álláspontomon, véleményemen, tapasztalatomon alapszik. Igyekszem megosztani azokat a gondolatokat, amelyeket akár gyakorlati, akár lelki értelemben hasznosnak találtam kismamaként és remélem, hogy másoknak is az lehet. Nem hiszek az abszolút igazságokban, és nem célom senkiben semmiféle rossz érzést kelteni. Mindannyian anyák vagyunk, szeretjük a gyerekeinket és a legjobbat akarjuk nekik. Ha te máshogyan gondolsz és csinálsz dolgokat az nem csak rendben van, de jó is, hiszen a világ és benne mi, emberek, nagyon sokfélék vagyunk.Biopamut – kamu, vagy sem?
Mégis mi a jó égtől lesz bio az a pamut, úgy egyáltalán mennyire hangzik ez valamiféle burzsuj ökörségnek, és ha már létezik, van-e bármi tényleges értelme? Ezeknek a kérdéseknek kíséreltem meg utánajárni; magamnak legalább annyira, mint nektek.Mi is az a biopamut?
Az Organikus Kereskedelmi Társaság (Organic Trade Association) a következőképpen definiálja a biopamut termelést[1]: A bio- vagy organikus pamutot olyan körülmények között termelik, amely 1) a lehető legkisebb negatív hatást gyakorolja a környezetre, 2) fenntartja és helyreállítja a megművelt földterület termékenységét, 3) támogatja a biológiai sokféleséget a mezőgazdaságban, 4) tiltja a mesterséges mérgezőanyagok, tartós peszticidek és műtrágyák, illetve genetikailag módosított magvak használatát. Habár egyik szempont sem elhanyagolható, kisbabás anyukaként talán különösen a harmadik érdekelhet minket. Meglepően kevesen tudják ugyanis, de a ruhaboltokban található pamutot gyapot ültetvényeken állítják elő. A növénytermesztés pedig soha nem volt egyszerű műfaj, pláne nem ipari méretekben.Tudtad? A Soil Association, az Egyesült Királyság vezető ökológiai szervezetének[2] adatai alapján a Föld nem-organikus gyapotültetvényeire juttatják ki a világ összes rovairtójának a 23%-át[3].
Talán külön magyarázat nélkül is egyértelmű, hogy erősen az vegyszerezett növényekből előállított pamut anyag a legalaposabb tisztítás ellenére is tartalmaz(hat) olyan méreganyagokat, amelyek aztán a bőrünkön keresztül felszívódnak. Nagyon csábítóan hangzik tehát a lehetőség, hogy léteznek olyan ellenőrzött gyapotültetvények, amelyek szakítanak a tradícióval és megpróbálnak vegyszermentesek lenni. Ennél már tényleg csak az hangzik jobban, hogy belőlük készülő biopamut babaruhákat akármelyikünk megveheti a legközelebbi plázában, nem is olyan csillagászati áron.