Vajon melyik a jobb, a szappan vagy a kézfertőtlenítő? Hetek óta szeretném megírni ezt a bejegyzést nektek, aztán mostanra olyan aktuális lett, hogy nem várhatott tovább. A Corona-vírus elleni védekezésben a csapból is folyik :), hogy mossuk meg a kezeinket minél gyakrabban és használjunk kézfertőtlenítőt. Ez a látszólag kis óvintézkedés egyébként is ajánlott volna a hétköznapjainkban, hiszen a kezünkkel összefogdosunk mindent, aztán a szemünkbe, a szánkba nyúlunk. Talán meglepő, de naponta közel 3000 alkalommal nyúlunk az arcunk különböző részeihez a kezeinkkel! Megéri az a kézmosás, igaz?
A hagyományos kézfertőtlenítő szerek remek alternatívát jelentenek abban az esetben, HA nincs lehetőség a szappanos kézmosásra! Ezek legtöbb esetben 70% ethanolt tartalmaznak és így az alkohol fertőtlenítő hatását használják fel a tisztának ugyan nem tiszta, viszont baktérium- és vírusmentes kezek biztosítására.
Mi a baj a kézfertőtlenítőkkel?
A kézfertőtlenítők rendkívüli hatékonysággal pusztítják el a baktériumokat – sajnos a jókat is, amikre egyébként nagy szükségünk van, hogy a bőr védekezőképsségét fenntartsuk. Arról nem is beszélve, hogy azok, amelyek az alkoholon kívül egyéb vegyületek is tartalmaznak (mint pl. a triklozán) a környezetet is károsítják. A triklozán egy gyakori fertőtlenítő szer, mely a legközelebbi kézmosáskor a vízbe kerül és innen az élőlények szervezetébe. A bioakkumuláció folyamatának (felhalmozódás) következtében pedig kimutathatóvá és mérgezővé válik, pl. a delfinek és más vízi élőlények szervezetében. A triklozán hatására az élővilágban megtalálható baktériumok ellenállóbbá válnak és rezisztensek lesznek az antibiotikumokkal szemben is. Ez a vegyület sajnos rajta van az amerikai folyókból kimutatható vegyületek TOP10-es listáján is – nem valami előkelő hely egy ilyen listán.
Az alkoholos kézfertőtlenítő gyakori használata (ehhez már naponta 4-5 használat is elég) rendkívüli mértékben szárítja a bőrt! A bőr súlyos kiszáradásához, ekcémás tünetekhez, berepedezett, esetenként vérző kézfejhez vezethet.
Hogyan használd helyesen a kézfertőtlenítőket?
- csak akkor használd, ha nincs lehetőség szappanos kézmosásra (pl. autóban)
- válassz olyat, amiben nincsen triklozán, csak ethanol
- gondoskodj kezeid hidratálásáról, lehetőleg vegyszermentes, ápoló krémekkel
De nézzük, mit mond a tudomány?!
Egy 2009-es Ausztrál vizsgálatban megnézték, mi a különbség, ha szappant, vagy kézfertőtlenítőt használunk. Influenza (H1N1-típusú) elleni védekezésben kórházi dolgozókat kértek fel, akiket öt csoportra osztottak. Miután kezeiket “megmerítették” magában a vírusban, ez történt:
- 61,5% ethanolos kézfertőtlenítőt használtak 20mp-ig
- 70% ethanol + 0,5% chlorhexidine tartalmú kézfertőtlenítőt használtak 20mp-ig
- 70% isoproponal + 0,5% chlorhexidine tartalmú kézfertőtlenítőt használtak 20mp-ig
- nem mostak kezet
- szappannal és vízzel mostak kezet 40mp-ig, majd törülközővel megtörölték azt
Az eredmények azt mutatják, a szappanos kézmosás a leghatékonyabb a vírusok ellen! Ezt követik sorban a különböző kézfertőtlenítők eredményei, majd természetesen azok, akik nem mostak kezet semmivel.
És, hogy érdemes-e meleg vízzel kezet mosni vagy a hideg is ugyanolyan jól megteszi? Nos, mivel a meleg víz csak 100 fok körüli hőmérsékleten pusztítja el a kórokozókat, felesleges túl meleg vizet használni – az égési sérülések sem jobbak, mint a kézfertőtlenítőtől kiszáradt kézfejek. A szappan hatásfokát a víz hőmérséklete egyáltalán nem befolyásolja, így adott esetben a hideg víz is megfelel (persze a kézmeleg víz kellemesebb és a zsírokat is jobban oldja, de ne essünk pánikba, ha egy csapból csak hideg víz jönne).
A hőmérsékletnél jóval fontosabb, hogy ELEGENDŐ ideig tartson a kézmosás – azaz 40 másodeprcig. Ez már jóval nehezebb, főleg ha türelmetlen gyerekekről van szó. A magyar énekesnő Marge készített egy 43 másodperces kézmosó dalocskát, amivel könnyű számolni és pikk-pakk eltelik az idő a gyerekeknek is!
Milyen szappant válasszunk?
Bármilyen szappan megfelel a célnak, de természetesen előnyt élveznek a natúr szappanok, amelyek nem szárítják a bőrt és a bennük lévő ápoló olajok hidratálják, puhítják azt. Felesleges anti-bakteriális szappant választani, drágább és nem hatásosabb – a környezetre viszont károsabb. A szappanosodási folyamathoz minden esetben lúgot használnak, amely a szappan PH-ját állítja be, ebben sincsen különbség a szappanok között.
Gondoskodjunk bőrünk hidratálásáról natúr, vegyszermentes krémekkel!

Ha már megtörtént a baj és rendesen kiszáradt a bőröd a kézfertőtlenítőktől, akkor ne felejtsd el használni a No.13 vagy a 13 Eszencia krémet, melyek magas olaj- és gyógynövénytartalommal segítenek a bőr regenerálásban, hámosításában.
Annak érdekében, hogy a cseppfertőzéssel terjedő vírusokat elkerüljük (mint az influenza, vagy a most terjedő Corona-vírus) nem csak kezeink higiéniáját kell, hogy biztosítsuk, hanem érdemes távolmaradtunk a zsúfolt helyektől, különösen a zártaktól, minimalizálni a tömegközlekedést és minden olyan helyzetet, ahol a levegőben terjengő kórokozókkal kapcsolatba kerülhetünk. Így tehetjük meg a legtöbbet saját és családunk egészségének védelmében!
Jó egészséget mindekinek!
Pingback: Nem kell, hogy a bőröd is tönkre tedd! Ismerd meg a bőrápolás királynőjét - Dora Natura