Környezettudatos háztartás? Kezdd a ruháiddal!
Amikor egy kisbaba ekcémás lesz, a leggyakoribb tanács az, hogy a régi mosószereid cseréld természetesebb összetevőjű termékekre.
Habár sok esetben a gyerekeinkről való gondoskodás vágya vezérel minket alapvetően a természetesebb megoldások felé, talán nem is gondolnánk, hogy ezen döntéseink környezeti hatása is milyen hatalmas! A tisztítószereink megfelelő megválasztása tipikusan olyan dolog, amivel minden nap tehetünk magunkért és a Földünkért.
Hogyan tisztítanak a mosószerek?
Nem szeretnélek titeket innen már most, az első bekezdés után elriasztani, úgyhogy a lényeg dióhéjban: a felületaktív anyagok (ami lehet anionos, kationos, amfoter vagy nemionos) kapcsolatba lépnek a textil, illetve a szennyezőanyag molekuláival, csökkentik a víz felületi feszültségét és szabályosan leszakítják-legörgetik a piszkot az anyagról. Amit ezután sok esetben valamilyen más, jellemzően illatosított réteggel is bevonnak.
Mit jelentenek az összetevők a mosószerek csomagolásán?
Kézenfekvő megoldásnak hangzik, hogy az ember egyszerűen csak ne legyen lusta címkéket olvasni, de a különféle tisztítószereknél – nem csak mosószerekre gondolok – sajnos ez nem megoldás, ugyanis nagyjából semmit nem árulnak el a termékről. A gyártók legtöbbször csak a különféle ionos tulajdonságú felületaktív anyagok százalékos arányát tüntetik fel, de hogy az micsoda, na azt nem. Mintha én a kenyérre azt írnám, hogy „fehér színű liszt”. Csak így. Aztán a többi a vevő fantáziájára van bízva.
Néhány káros összetevő, a teljesség igénye nélkül, ami a márkás mosószerekben megtalálható, és amúgy több közülük azonnal kizárja a „Környezetbarát Termék” minősítést is:
- Klór, hypo: allergizáló, rákkeltő hatású fehérítő és fertőtlenítő adalék, amely a vízi elővilágra is nagyon káros
- Tetrahydrolinalool: illatosító összetevő, amely bőrirritációt, allergiás bőrreakciókat okozhat, emellett nagyon erős szem irritáló. A vízi élővilágot károsítja.
- Foszfátok: a vizekbe jutva vízvirágzást okoznak, azaz az algák olyan mértékű túlszaporodását, amely az oxigénszint drasztikus csökkenésével végül helyi élővilág egyensúlyának összeomlásához, halpusztuláshoz vezet
- Atranol, klóratranol: illatanyag allergének, az Európai Bizottság jelenleg vizsgálja a használatukhoz fűződő szabályok szigorításának lehetőségét
- Formaldehid (és olyan anyagok, amelyekből felszabadul): rákkeltő anyag, amely már kis kitettségben is erős fejfájást, rosszullétet okoz, jellemzően illatanyagok formájában találkozunk vele
- Ipari felületaktív anyagok: a makacs foltok ellen kifejlesztett mindenféle csodaformulák nem bomlanak le, a mosás során bekerülnek a víz körforgásába. Képesek lebontani a vízi élőlények testfelületét védő anyagokat, ami miatt fogékonyabbá válnak a fertőzésekre. A víz felületi feszültségének csökkentésével (amely a működési mechanizmus egyik alapja) fogékonyabbá teszik a vízi élőlényeket a vízben található mérgek felvételére, amely mérgezéses állapotokat, hormonális problémákat, szaporodási képtelenséget okozhat.
Mit használhatunk helyette?
A mosódió (nevével ellentétben nem dióféle, így allergiások is használhatják!) egy szaponinban – természetes felületaktív tisztítószerben – gazdag növényi termés. A szappanhoz hasonlóan habzik és távolítja el a foltokat.
A folyékony mosódió különösen ajánlott érzékeny bőrűek, kisgyermekek, csecsemők ruháihoz, hiszen növényi szaponin tartalmának köszönhetően gyengéd, mégis hatékony módon távolítja el a szennyeződéseket. Nem tartalmaz az egészségre ártalmas szintetikus anyagokat és allergéneket, ezért érzékeny bőrűek számára különösen ajánlott. Káros vegyi anyagoktól mentes, ezért környezetünket sem szennyezi.
A kíméletes eljárással kinyert 12% mosódió-extraktumból és bio-enzimekből álló mosógél kimagasló mosóhatást eredményez, szövetkárosodás nélkül.
A természetes, de mégis hatékony növényi összetevőknek köszönhetően a közepesen/enyhén szennyezett ruhákat már 30-40 °C fokon is tisztára moshatjuk, vegyszerek nélkül.
Összesen két hátrányát tudnám felsorolni: az első, hogy a fehér ruhák beszürkülhetnek tőle. A második, hogy makacsabb foltokat önmagában nehezen oldja. A jó hír pedig az, hogy Fehér ruhákhoz készült folyékony mosószerünk természetes fehérítőt tartalmaz, így használata mellett a textíliák megőrzik vakító fehérségüket. Amennyiben pedig a natúr mosószer a kedvenced, létezik egy olyan, teljesen természetes és ráadásul vegán folttisztító, amely mosódióval együtt használva mindkét problémát megoldja.
Ez a folttisztító pedig a Dora Natura természetes folteltávolító granulátum makacs foltok ellen, fehér ruhákhoz, nátrium-perkarbonát (környezetbarát folttisztító só) és indiai mosódió őrlemény felhasználásával. Amellett, hogy hatékonyan képes megelőzni a fehér ruhák beszürkülését, még az olyan rémes szennyeződésekkel is felveszi a kesztyűt, mint a vörösbor, vagy a fűfolt. Ráadásul, ha mindez nem lenne elég, még fertőtlenítő hatása is ismert.
Amennyiben színes, erősebben szennyezett textíliákhoz és a foltok eltávolítására keresel megoldást, színes folttisztítót is találsz kínálatunkban.
Források:
http://mososzer.com/mososzerek-koernyezeti-hatasai
https://www.zoldhaz.info/kornyezetbarat-tisztotoszer-hazilag
http://www.hermanottointezet.hu/sites/default/files/dokumentumok/KT-66_Mos%C3%B3szerek_0.pdf
https://www.allergiakozpont.hu/media_anyagok/201009/168.pdf
Főoldal